Az elmúlt években egyre kevesebben kötnek lakásbiztosítást, pedig ingatlanunk az legdrágább tulajdonunk, sokan mégsem tartják fontosnak a védelmét. De miért is van ez így, és miért járnánk jobban, ha legalább ezt a típusú biztosítást megkötnénk?
A Kanizsa Médiaház nemrég megjelent cikke szerint, az elmúlt időszakban nem igazán emelkedett a lakásbiztosítások száma, vagyis aki akart, már kötött. Még mindig akadnak, akik semmilyen lakásbiztosítással nem rendelkeznek, nem védik sem az ingatlanukat, sem pedig az ingóságaikat. Hazánkban a lakások és házak körülbelül háromnegyede biztosított, egynegyede viszont nem. Pedig baj bármikor történhet. A legtöbben persze azért kötnek lakásbiztosítást, mert kötelező.
Általában persze a lakásbiztosítás opcionális, tehát eldönthetjük, hogy szeretnénk kötni vagy sem, viszont, ha lakáshitelre veszünk ingatlant, ilyen esetekben a pénzintézetek kötelezővé teszik a lakásbiztosítást, akárcsak autólízing esetén a CASCO-t.
Ám akkor is érdemes lakásbiztosításban gondolkodnunk, ha történetesen nem köteleznek rá minket. Számos előnye van ennek ugyanis, melyekkel nem árt, ha tisztában vagyunk.
Fedezetet biztosít a külső és belső károkra egyaránt
Számos kár érheti az ingatlanunkat, illetve az ingóságainkat: kiüthet a tűz, becsaphat a villám, de jöhet vihar, robbanás, felhőszakadás, jégverés. Egy oszlop vagy fa dőlhet a házunkra, csőtörés történhet, de a háztartási gépek is meghibásodhatnak. Persze számos más esemény is történhet, de a felsoroltak történnek meg a leggyakrabban. A váratlan események váratlan kiadást is jelenthetnek, a lakásbiztosítás pedig az egyetlen módja annak, hogy fel legyünk készülve az ilyen helyzetekre is.
Illetéktelen behatolók ellen is biztosítva leszünk
A lopások, betörések száma még mindig nagyon magas. Persze a legtöbben csak legyintenek, hogy hozzájuk úgysem törtnek be, hiszen nincsenek komoly értékeik. Nem is gondolnánk, hogy milyen sokszor törnek be a házakba, és visznek el olyan kisebb értékű dolgokat, mint a használt TV, laptop vagy telefon.
Nem kell ahhoz milliókat rejtegetnünk a kispárnánkba, vagy gyémántokat tárolni az ékszeres ládikánkba, hogy betörés áldozatai legyünk. A lakásbiztosítás azonban betörés ellen is fedezetet biztosít, és megtéríti a kárunkat.
Lakásbiztosítás és a személyes felelősség kérdése
Azon túl, hogy a vagyontárgyaink, és az ingatlanunk biztosítva van, még a személyes felelősségbiztosítás is kerülhet a lakásbiztosításba. Balesetek bármikor történhetnek, nemcsak velünk, de az éppen nálunk vendégeskedőkkel is. Ha valaki megsérül az otthonunkban, azért jogilag mi vagyunk a felelősek. Tételezzük fel, hogy egy vendég elesik, mert megbotlott a szőnyegben, vagy megcsúszott a frissen felmosott padlón, és megsérül. Ilyen esetekben a lakásbiztosítás fedezheti a kártérítést.
A kert és a háziállatok védelmét is biztosíthatjuk
Természetesen nemcsak maga az ingatlan élvezhet védelmet, hanem a kertünk, és az abban lévő növények és háziállatok is. Ma már léteznek olyan fedezeti tételek a lakásbiztosításokban, mint a kisállatbiztosítás vagy a kertbiztosítás.