Ha a jakuzzizásra gondolunk, sokszor csupán a pihenés és a kikapcsolódás jut eszünkbe, pedig egy jóleső fürdőzés ennél sokkal több jótékony hatással rendelkezhet.
A drspa.hu jakuzzi például nagyon sok esetben hasznosan alkalmazható, gondolhatunk itt a fürdőzés izom-és ízületkímélő hatásairól, a stresszoldó tulajdonságáról, de fontos beszélni arról is, hogy nátha és megfázás esetén a gyógyulásunkat is elősegítheti a jakuzzizás. Ez utóbbit fogjuk egy kicsit kifejteni ebben a cikkben.
Valóban segíthet a jakuzzizás a betegségek idején?
A hideg téli hónapokban nagyon könnyen megfázhatunk, ilyenkor hamar leszünk náthásak. Ezt az időszakot nem is igazán lehet egészségesen, betegség nélkül átvészelni, főleg akkor, ha a mindennapjaink nagy részét közösségben töltjük el. A megbetegedések kialakulása ebben az időszakban egy összetettebb dolog, hiszen ilyenkor közre játszik a rossz időjárás, a zárt helységben történő, több emberrel való érintkezés, de még a csökkent vitaminbevitel is nagy mértékben növelheti a betegségek kialakulásának kockázatát. Ennek ellenére nem kell elkönyvelnünk elkerülhetetlennek a téli betegségeket.
Aki például rendelkezik saját jakuzzival, nagyon sokat tehet azért, hogy megelőzze a bajt, illetve hogy ha már lebetegedett az illető, akkor segítségére lehet abban, hogy hamarabb meggyógyuljon. A masszázsmedence ugyanis egy tökéletes alternatívát tud biztosítani ebből a célból, főleg azért, mert alaposan meg tud bennünket izzasztani, ennek köszönhetően méregteleníti a szervezetünket, így még a kellemetlen tüneteket is enyhíteni tudjuk egy kis fürdőzéssel.
A jakuzzi jótékony hatásai betegség idején
Időnként nem egyértelmű az, hogy ha egy betegség felütötte a fejét, szabad-e használni a jakuzzit? Van, aki attól fél, hogy a fürdőzés ilyenkor többet árt, mint használ, pedig ez nincs így. Szakemberek véleménye szerint ilyenkor nem csak hogy szabad, hanem egyenesen kötelező a jakuzzizás.
Persze csak akkor, ha saját jakuzzival rendelkezünk, hiszen betegen kerülnünk kell a közösségi fürdőket, uszodákat, és a wellness központokat is.
Ha egy náthás, magas lázzal járó betegségről van szó, melyet gyakran kísér hidegrázás is, akkor a forró fürdőben való megmártózás a legjobb gyógyír lehet, a jakuzziban elmerülve a testhőmérsékletünk is normalizálódhat. Már hőemelkedés esetén is hatásos lehet a megfelelő hőmérsékletű vízben való fürdőzés, ez hozzájárulhat ahhoz, hogy a lázcsillapító mellett könnyebben lemenjen a testhőnk.
A kellemes, meleg víz nyugtató hatással is rendelkezik, emellett csillapítja a fájdalmat, a jakuzzizás pedig még az immunrendszerünket is erősítheti. A meleg vízben való fürdőzés csökkentheti a köhögést, illetve enyhítheti a köhögést előidéző görcsös összehúzódásokat is. Ez utóbbi leginkább a szűnni nem akaró száraz köhögésnél jöhet jól, de jó tudni, hogy asztmás tüneteknél ugyancsak enyhülést okozhat a jakuzzi használata.
Emellett a jakuzzi jótékony hatásai közül kiemelkedő az általános közérzetjavító hatása is, de az elalvás előtti fürdőzés még a minőségi alváshoz is hozzá tud járulni, a meleg víz hatására ugyanis testünk könnyebben átlép a pihenő fázisba, a pihenés pedig elengedhetetlen a gyógyulás ideje alatt.